Participants


Last update 18 January 2018

GM-group

 1. GM Igors RAUSIS              CZE   Frydek-Mistek  07.04.1961   2643
 2. GM Andriy VOVK               UKR   -              22.11.1991   2624
 3. GM Maxim TUROV               RUS                  07.12.1979   2614
 4. GM Matthieu CORNETTE         FRA   Bois-Colombes  04.09.1985   2611
 5. GM Aryan TARI                NOR   Vålerenga      04.06.1999   2599
 6. GM Kaido KULAOTS             EST   -              28.02.1976   2591
 7. GM Dmitrij KRYAKVIN          RUS                  10.04.1984   2580
 8. GM Frode URKEDAL             NOR   1911           14.05.1993   2572
 9. GM Johan SALOMON             NOR   Nordstrand     07.05.1997   2476
10. IM Benjamin Arvola NOTKEVICH NOR   Alta           09.02.1993   2456
11. IM Himal GUSAIN              IND                  21.09.1993   2450
12. IM Lars Oskar HAUGE          NOR   Oslo           17.11.1998   2436
13. IM Kristian Stuvik HOLM      NOR   Vålerenga      16.02.1998   2436
14. Lance Henderson de la FUENTE ESP   -              19.05.2003   2429
15. IM John-Paul WALLACE         AUS   Ahenaeum       19.11.1976   2415
16. FM Benjamin HALDORSEN        NOR   Bergens        04.04.1998   2405
17. IM Jovanka HOUSKA            ENG   Bergens        10.06.1980   2400
18. IM Timofey GALINSKY          UKR   Oslo           23.09.1975   2376
19. IM Sebastian MIHAJLOV        NOR   Oslo           27.09.1999   2371
20. IM Maxim DEVEREAUX           NOR   Black Knights  05.05.1976   2370
21. FM Kalle NIEMI               FIN   Salsk          12.07.1986   2345
22. FM Tor Fredrik KAASEN        NOR   Vålerenga      15.07.2002   2340
23. FM Fenil SHAH                IND   GSCA           20.04.1995   2310
24. FM Erik SANTARIUS            USA   SW Milwaukee   17.06.1987   2317
25. WGM Marsel EFROIMSKY         ISR   Rishon Le Zion 13.02.1995   2316
26. GM Heikki M. J. WESTERINEN   FIN   Kuopio         27.04.1944   2309
27. FM Anders HOBBER             NOR   Akademisk      25.03.1994   2301
28. WIM Kateryna DOLZHYKOVA      UKR                  25.09.1988   2277
29. FM Luis COUSO                SWE   Stockholm      06.10.1967   2276
30. WGM Katarzyna TOMA           POL   Drakon Lublin  16.09.1985   2252
31. FM Sondre MERKESVIK          NOR   Bergens        27.03.2000   2202
32. WGM Olga DOLZHYKOVA          NOR   Oslo           22.01.1979   2187
33. Morten ANDERSEN              DEN   Odysseus       26.10.1960   2176
34. Jens Evang INGEBRETSEN       NOR   Holmestrand    11.02.2004   2174
35. Thomas NYLAND                NOR   Kristiansund   23.11.1982   2155
36. Mads VESTBY-ELLINGSEN        NOR   Tromsø         17.11.2002   2148
37. Håkon BENTSEN                NOR   Molde          28.11.1979   2103

IM-group

 1. GM Aloyzas KVEINYS           LTU   -              09.07.1962   2547
 2. GM Eduardas ROZENTALIS       LTU   Maccabi        27.05.1963   2527
 3. FM Johannes HAUG             NOR   Nordstrand     02.05.2000   2357
 4. IM Gerard WELLING            NED   WLC Eindhoven  03.04.1959   2320
 5. FM Alexander BETANELI        USA   SW Milwaukee   27.11.1975   2231
 6. WIM Sheila Barth SAHL        NOR   Black Knights  13.07.1974   2178
 7. Eric MOSKOW                  USA   Boca Raton     25.06.1958   2109

Elo-group

 1. Arne HAGESÆTHER              NOR   Sevland        13.04.1972   2025
 2. Hannu FILEN                  FIN   Hämeelinnan    18.09.1953   2006
 3. Afras MANSOOR                NOR   Søråshøgda     17.03.2004   1972
 4. Tor Wetle HOEM               NOR   Molde          26.05.1974   1953
 5. Haakon WRIGHT                NOR   Groruddalen    29.05.2001   1903
 6. Snorre SKREDE                NOR   Sandnes        05.06.1971   1875
 7. Morten ROLSTAD               NOR   Oslo           29.08.1986   1851
 8. Sondre Lillestøl MELAA       NOR   Oslo           01.10.2003   1801
 9. Kristoffer GRESSLI           NOR   Stjernen       17.02.1983   1778
10. Elias Hulleberg SIDALI       NOR   Oslo           20.09.2003   1777
11. Amalie Isabel MERKESVIK      NOR   Bergens        14.05.2002   1770
12. Lars Erik BROBAKKEN          NOR   Lillehammer    05.10.1990   1767
13. Karim ALI                    NOR   Fribonden      29.01.1960   1732
14. Andreas TENOLD               NOR   Nordstrand     01.06.2005   1710
15. Knut SYSE                    NOR   Oslo           03.05.2003   1671
16. Sondre STAI                  NOR   Trondheim      11.02.1993   1668
17. Leif Edvin WÆRSTAD           NOR   Oslo           04.08.1956   1592
18. Vebjørn M. LEONHARDSEN       NOR   Bærum          27.07.1993   1583
19. Rasmus Arvola GABRIELSEN     NOR   Kirkenes       02.09.2001   1546
20. Mykhalo GALINSKYI            UKR                  03.10.2003   1515
21. Rune Kleiven RYNNING         NOR   Florø          11.10.1991   1512
22. Ariza HINA                   NOR   Søråshøgda     15.09.2005   1493
23. Per Magnus LARSEN            NOR   Porsgrunn      07.12.1964   1307
24. Christian Holmboe RUUD       NOR   Lillehammer    11.02.1989   1252
25. Alexander SKREDE             NOR   Sandnes        11.10.2005   1215
26. Mathias Oliver SKREDE        NOR   Sandnes        17.04.2009   1174
27. Areeb MANSOOR                NOR   Søråshøgda     06.12.2007   -